Tarcza antykryzysowa – zmiany dla przedsiębiorców
Ustawa z 28 marca 2020 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw wprowadza rozwiązania, które mają przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym trwającej epidemii. Wprowadzone zmiany nie mają jednak charakteru epizodycznego i trwale zmienią otoczenie prawne, w którym działają polscy przedsiębiorcy. MAREK MACIĄG PAWEŁ MAZUR
Ze względu na zakres ingerencji ustawodawcy kompleksowe podsumowanie nowych rozwiązań jest niemożliwe. Oto jednak najważniejsze rozwiązania w zakresie prawa handlowego oraz cywilnego.
Co nowego w prawie handlowym
Charakteru przejściowego nie mają jednak zmiany w kodeksie spółek handlowych. Epidemia koronawirusa stała się okazją do dostosowania zasad funkcjonowania organów spółek kapitałowych do realiów rewolucji cyfrowej. Rozszerzenie możliwości zdalnego podejmowania decyzji korporacyjnych należy ocenić pozytywnie. Szczegółowe rozwiązania nasuwają jednak pewne wątpliwości.
Łatwiejsze posiedzenia zarządu...
Nowe przepisy Kodeksu spółek handlowych umożliwiają udział w posiedzeniach zarządów spółek kapitałowych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumienia się na odległość (np. tele- lub wideokonferencji). Możliwe będzie podejmowanie uchwał w trybie pisemnym oraz oddawanie głosu za pośrednictwem innego członka zarządu. Dotychczas kwestie te nie były jednoznacznie uregulowane – zdalne działanie zarządu było akceptowane przez zarówno praktykę, jak i przez większą część doktryny, choć pojawiały się w tym zakresie odmienne poglądy.
... i rady nadzorczej
Nowelizacja dostosowuje regulacje związane ze zdalnym działaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta